O zdravi zelenjavi govorimo takrat, ko je ta vzgojena biološko. To pomeni, da uspeva na kolikor mogoče zdravi zemlji. Zdrava zemlja pa mora biti pravilno obdelana.
Če imamo svoj vrt, ga moramo gnojiti. Zemljo izboljšamo s kompostom, lesenimi ostružki, lahko tudi z dodatkom gozdne zemlje, s smrekovimi iglicami, pepelom, ki vsebuje rudnine in živalski gnoj (živali, ki se zdravo prehranjujejo). Najbolje je, če živalski gnoj dodamo na kompost in ga v dveh letih predelujemo in prekopavamo. S tem dobi dovolj kisika, postal pa bo polnovreden in dober za rastline.
Dobra naravna hrana je hrana, ki je iz delno prekuhanih živil in presna. Kadar presne hrane ne moremo prebavljati in s tem asimilirati, uživamo najprej sokove, nato sesekljano presno hrano in šele nato navadno presno hrano. Kadar človek ne more jesti presne hrane, se le ta sveže skuha. Kot hrana je mišljeno sadje in zelenjava.
Je živilo, ki vsebuje mnogo vitaminov, zel, ki dobro deluje na jetra s svojimi grenčinami, tako jetra čisti, podpira in zdravi. Večina nas ga nabira za dodatek ali samostojno jed, spomladi, ko so še njegovi listki nežni in sočni. Čez poletje in jesen postane dokaj olesenel in robusten.
Na svojem vrtu lahko regrat gojite. Ja, prav ste razumeli. Posadite regratove koreninice v brazdo zemlje in jih pokritje s plastjo komposta, dodajte malo gozdne zemlje in pokrijte z žagovino. Zalite, sama zalivam kar redno. Ko pogledajo iz zemlje drobni zeleni vršički, listki, odstranite žagovino, odrežite mlade lističe pri koreninici in ponovno pokrite z žagovino ali lesenimi opilki in pustite, da ponovno vzklije. Redno zalivajte. To ponavljate, dokler si želite k solati dodajati regrat. Na vrtu boste imeli dolgo v poletje sveže listke regrata. Lahko pa tudi vse leto. Še pozimi.
Če imate slabe zobe ali težje prebavljate regrat, ga na drobno seseklajte ali pa ga zmeljite v mešalniku. Toda, ne pozabite če tudi je regrat kašast, ga je potrebno skrbno prepojiti s slino. Slina hrano v ustni votlini nevtralizira, razgradi in s tem pripravi na prebavo.