Strah nas ohromi in omeji v okvirje poznanega.
Je dobro orodje za manipulacijo, zato je ključno, da se naučimo z njim živeti v sožitju in ga obvladovati.
Izmed vseh čustev je strah najtežje oprijemljiv. Ko nas preplavi žalost, jočemo, ko čutimo jezo, jo sprostimo preko besed, gibanja ipd., da se notranje umirimo.
Kako pa v strahu najti pomiritev? Kako najti pomiritev v strahu pred izgubo bližnjega? V strahu pred osamljenostjo? Pred bolečino, boleznijo ali smrtjo?
Pred vsemi strahovi, ki se nam zrcalijo skozi našo okolico?
Če se s strahom ne spoprimemo, se bo z vsako novo situacijo utrjeval. Bolj, kot se mu bomo poskušali izogniti, bolj se bodo vrstile situacije, v katerih se bo vzbudil. Z zadrževanjem strahu dosežemo le, da se v nas povečata napetost in tesnoba, hkrati pa potreba, da imamo vse pod kontrolo. Počasi se utrudimo in stvari nam začnejo uhajati izpod nadzora. Takrat običajno nastopi panika. Zato izkoristimo situacije, v katerih začutimo strah, ker so to priložnosti, da se ga osvobodimo.
»Predajte se strahu. Tiho vstopite vanj, da boste lahko preučili njegovo globino. Včasih se zgodi, da sploh ni zelo globok.«
(Osho)
Udobno se namestite in zaprite oči. Naredite nekaj globokih vdihov in izdihov.
Pomislite, česa se bojite. Strah lahko prikličete s pomočjo slike ali občutka iz spomina, ali pa (negativne) misli o prihodnosti (strah pred bolečino ob izgubi bližnjega, boleznijo, smrtjo, osamljenostjo…).
Sprejmite strah kot del sebe in si ga dovolite v polnosti začutiti v telesu. Kje v telesu ga začutite? Kakšen je občutek? Samo čutite ga.
Opomba: Če vam bo kadarkoli med vajo zelo neprijetno, se spomnite, da udobno sedite in da je vse vredu. Pomagajte si z dihanjem, tako da vdihnete svežo energijo in izdihnete strah in napetost.
Spoznajte ga. Kako bi ga opisali?
Osvobodite ga.
V mislih ga strpajte skupaj s helijem v balon in ga spustite v nebo. Ali stopite pod slap in pustite vodi, da s seboj odnese vse, kar ne potrebujete več in vaše telo očisti vseh napetosti. Lahko vas oblije sončni žarek, ki napolni vaše telo od znotraj in od zunaj s svetlobo. Lahko ga odvržete, kot bi slekli oblačila. Ali pa najdete čisto svojo idejo.
Z gibanjem telesa. Vstanete in vajo izvedete z zaprtimi očmi, da ohranite stik s strahom. Stopala razmaknete v širino ramen, da ste stabilni in 1-2minuti tresete vso telo, kot bi želeli s sebe otresti kapljice vode.
Vzamete list papirja in »prilepite« strah na papir, s pisanjem, čečkanjem... in ga kasneje zažgete ali odvržete v smeti.
Zaupajte. V mislih se povežite z občutkom brezskrbnosti v otroštvu. Z občutkom, ko je bilo zaupanje samoumevno. Kdaj ste bili nazadnje tako svobodni? Občutite zaupanje in brezskrbnost v polnosti in v vsaki celici vašega telesa.
Opazujte strah. Kakšna je njegova intenziteta? Se je kaj spremenil? Lahko zdaj zadihate kaj bolj lahkotno?
Prijazni pozdrav, Saša