je avtor strokovnih člankov, gledaliških esejev, številnih dram, scenarijev in knjig. Je prejemnik več nagrad in priznanj doma in v tujini. Ob poklicnem umetniškem delu se Vili Ravnjak od leta 1987 stalno ukvarja z duhovnim delom na sebi in s proučevanjem ezoteričnih tradicij, od leta 1992 pa tudi s posredovanjem teh znanj drugim. Najprej se je srečal z intenzivom razsvetljenja, sledilo je ukvarjanje s kabalo, tantro, jogo, reikijem, reinkarnacijsko terapijo, zen meditacijo ... Od leta 2002 se največ posveča izročilom budizma in meditacijski jogi. Čeprav je na svoji duhovni poti spoznal mnoge izjemne duhovne učitelje, odlične smeri in šole, prejel različne iniciacije ..., je kljub temu ostal zvest sebi in tako zunaj vseh duhovnih organizacij ter gibanj. V devetdesetih letih je bil med tistimi, ki so v Sloveniji napravili največ za popularizacijo novodobne duhovnosti in ezoterike, zlasti kot avtor poljudnoznanstvene televizijske serije v desetih delih Tretje oko (Televizija Slovenija, 1998).
Jeseni leta 2010 je začel znova širše delovati kot duhovni učitelj. V Mariboru je organiziral skupinske meditacije za razvoj miru in sočutja, jeseni leta 2011 je začel s predavanji v svoji Duhovni šoli, spomladi 2012 pa je na Pohorju vodil prvi meditacijski umik v tišino. Od leta 2010 deluje kot učitelj meditacije in umetnosti življenja (povezovalec meditacije in vsakdanjega življenja). Program njegovih današnjih učenj sestavljajo: Duhovna šola Vilija Ravnjaka, Skupinske meditacije za mir in sočutje, Meditacijski umik v tišino, Zen skupina in številna javna predavanja.
je »srečanje s samim seboj, s tem, kar smo kot celota uma in telesa v danem trenutku«. Meditiranje je zato najprej umiritev uma in globoka psihofizična sprostitev, nato pa postopna notranja rast h končnemu razsvetljenju in osvoboditvi. Ko dosežemo notranji mir in si prečistimo um, se nam začne spontano odpirati srčna čakra – središče sočutja in ljubezni, nesebičnosti in dobronamernosti.