V prvi fazi bolezni z značilno rdečino na koži lahko zdravnik postavi diagnozo že na prvi pogled. V takem primeru za potrditev diagnoze ni potrebna analiza krvi, s katero se ugotovi prisotnost protiteles proti boreliji, ker je večinoma negativna. Rdečina na koži v obliki kolobarja je lahko migrirajoča oz. premikajoče se, lahko se pojavi na mestu vboda ali tudi ne.
V napredovali fazi bolezni je diagnostika ponovno nezanesljiva, saj so tudi po številnih preiskavah pogosto vsi izvidi obolelega normalni. Protitelesa proti boreliji, ki jih poskušajo odkriti v vzorcu krvi testiranega, nastajajo zelo počasi, zato je pozitivnost testa močno odvisna od časa trajanja okužbe. Določeni bolniki pa se na okužbo sploh ne odzovejo s tvorbo protiteles. Za potditev diagnoze se zato uporabljajo tudi preiskave vzorcev tkiv kože, sklepne ovojnice ali telesnih tekočin, (npr. možganske ali sklepne tekočine), v katerih skušajo dokazati prisotnost borelije, ki lahko trajajo tudi 2-3 mesece, pri bolniku pa bi bilo potrebno ukrepati takoj.
Ena od najhitrejših, najbolj enostavnih in dokaj zanesljivih metod odkrivanja obremenitve z borelijo je BIORESONANČNO TESTIRANJE, kjer z povsem neinvazivnim načinom preverimo prisotnost energijske frekvence borelije v telesu.
Borrelia burgdorferi je bakterija, ki jo večinoma prenašajo klopi, pa tudi žuželke, ki sesajo kri, npr. obadi, komarji, bolhe in pršice. V kožo pride z vbodom okužene živali in se sprva zadržuje v koži, nato pa se preko krvnega in limfnega obtoka razširi do srca, sklepov, hrbtenice, živčevja...
Borelija se je sposobna izogniti imunskemu sistemu preko številnih mehanizmov zamaskiranja, da je imunski sistem sploh ne zazna. Zaradi njenih zaščitnih mehanizmov lahko ostane v telesu na področju različnih tkiv več let, desetletij ali celo življenje. Sposobna je preiti v latentno (mirujoče) stanje, kar pomeni, da se ne razmnožuje in postane aktivna šele čez več mesecev. Uspešnost zdravljenja z antibiotiki v latentni dobi je popolnoma neuspešna.
V prvi fazi obolenja se borelija razmnožuje na koži ob mestu vboda z okuženo živaljo - v 3 do 4 tednih se lahko pojavi lokalna rdečina, ki je najprej enakomerna in majhna, lahko se postopoma veča in dobi običajno obliko kolobarja in se lahko seli po telesu – od tod tudi njeno ime »erythema migrans«. Številni okuženi rdečine ne opazijo, pri nekaterih pa rdečina sploh ne nastane. Lahko pa se pojavijo tudi glavoboli, utrujenost in blažje bolečine v mišicah in sklepih.
V napredovali in nezdravljeni fazi po nekaj tednih ali mesecih od okužbe bakterije vdrejo v kri in limfo in začnejo krožiti po telesu, kar običajno poteka brez vidnih znakov. Nadaljni znaki so odvisni od tega, kam se se bakterije razselile:
V nadaljni fazi, ki lahko traja več mesecev ali let,
Borelija prizadene tudi oči in očesne strukture.
Alopatsko se borelioza zdravi z uporabo antibiotikov, ki pa žal niso vedno učinkoviti, saj je borelija razvila številne zaščitne mehanizme, ki jo delajo skoraj rezistentno na terapijo z antibiotiki.
Narava ponuja nekaj pomoči s pripravki iz mačjega kremplja in divje ščetice (Dipsacus sylvestris), ki so na voljo v obliki tinktur. Na trgu so tudi pripravki z aktivnim kisikom, ki lahko dodatno pomaga v boju s številnimi anaerobi in deluje tudi na borelijo.
Borelijo se uspešno diagnosticira in tudi zdravi z BIORESONANČNIM ZDRAVLJENJEM, kjer zdravljenje poteka preko inverznega frekvenčnega vzorca borelije. Zdravljenje poteka tarčno po organih, ki jih je bakterija prizadela, vzporedno s frekvenčnimi programi, ki spodbujajo imunski sistem in spodbujajo telo k razstrupljanju in samozdravljenju.
Vsako pravo zdravljenje borelije traja vsaj leto dni, saj je borelija intracelularna bakterija (se skrije v notranost celic) in preživi tudi v celicah imunskega odziva – makrofagih, ki preživijo 9-12 mesecev. V tem času se iz njih izplavljajo še živeče bakterije. Tudi po zaključenem zdravljenju borelije, ko niti bioresonančni test več ne zaznava prisotnosti frekvenc, so priporočljivi preventivni ukrepi jemanja naravnih pripravkov za primere, če